سن مناسب بارداری

بهترین سن برای باردار شدن چه زمانی میباشد ؟

سن مناسب برای بارداری از فاکتورهای مهم برای سلامتی مادر در جنین است. زنان معمولا از زمان بلوغ تا زمان یائسگی توان بارداری را دارند و این در حالی است که برای مردان سن باروری تا 60 یا حتی 70 سالگی است. امروزه به دلایل متعددی از قبیل بالا رفتن سن ازدواج، تحصیلات طولانی، شرایط اقتصادی و فعالیت اجتماعی بانوان و نیز صبر کردن و به تاخیر انداختن زمان بارداری به دلیل تثبیت ازدواج و بسیاری از دلایل دیگر، سن بارداری در زوجین بالا رفته است.

 

سن مناسب برای حاملگی

 

 

سن مناسب برای حاملگی طبق آخرین تحقیقات علمی :

سن مناسب برای بارداری در زنان طبق تحقیقات علمی و پزشکی که در این زمینه توسط پزشکان شده، از 18 تا 35 سالگی می باشد گرچه بعضی از پزشکان از 21 تا 35 سالگی را سن مناسب بارداری می دانند. البته قبل از 18 سالگی و بعد از 35 سالگی هم بارداری اتفاق می افتاد ولی مراقبت بیشتری را می طلبد. بالا رفتن سن بارداری با بالا رفتن اختلالات ژنتیکی همراه است. به طور مثال اختلالات ژنتیکی در یک بانوی جوان در سن مناسب بارداری، یک در هزار و پانصد می باشد. در صورتیکه در یک خانم 35 ساله اختلالات ژنتیکی یک در سیصد است. پس لزوم مراقبت بیشتر در اینگونه موارد محسوس است.
با این حال تصمیم برای زمان بارداری، کاملا به نظر و شرایط زوجین بستگی دارد. اینکه شما در چه سنی اقدام به بارداری می کنید به معنای آن نیست که از داشتن کودکی سالم بی بهره باشید. اگر به شما توصیه می شود که در سن مناسب بارداری که از نظر علمی و پزشکی از 18 تا 35 سالگی است، به این دلیل است که زنان در این سن بیشترین شانس باروری را دارا هستند. قدرت بارداری در زنان از 30 سالگی کم کم کاهش می یابد. هرچه سن بالاتر برود میزان کاهش قدرت در باروری هم به همان مقدار افزایش می یابد. بهترین سن بارداری را نباید فقط مختص به زنان بدانیم بلکه با بالا رفتن سن در مردان، کیفیت و تعداد اسپرم آنها کاهش می یابد ولی در کل، صرفا سن مناسب، عامل یک بارداری سالم و موفق نیست.

ارتباط سن مناسب بارداری با درک متقابل فرزندان :

درصدی از زوجین، با وجود سن مناسب بارداری دچار مشکلات بسیاری در باروری می شوند. سلامت جسمی و فردی زوجین هم اهمیت بالایی دارد.
بارداری در سن طلایی و مناسب، فواید بسیاری علاوه بر مسائل جسمی و پزشکی در این امر دارد. هرچقدر شما در سن منسب باروری، اقدام به بارداری کرده و بچه دار شوید در آینده فاصله سنی مناسبی با فرزند خود خواهید داشت و این فاصله سنی مناسب بین والدین و فرزندان میزان درک متقابل را بالا می برد.

مناسب ترین سن حاملگی
در هر صورت بهترین سن برای بارداری همانطور که پیشتر گفته شد، 18 تا 35 سال می باشد. با این حال تصمیم گیری نهایی در مورد زمان باروری بر عهده خود شماست و شما با توجه به شرایط زندگی خود تصمیم می گیرید ولی اگر از مزایا و فواید سن طلایی باروری آگاه شوید، می توانید بهترین تصمیم را اتخاذ کنید. اقدام به بارداری در سن بالا عوارض و مشکلات خاص خود را دارد. در چند دهه گذشته، تعداد زایمان های قبل از 30 سالگی بیشتر بود. و در حال حاضر، بیشتر زنان زایمان را در دهه چهارم زندگی خود تجربه می کنند. از جمله معایب و البته اولین مشکل در باردار شدن بالای 35 سال در بارداری است. احتمال باروری تقریبابه نصف کاهش پیدا میکند و هر چقدر سن بالاتر برود ، باید زمان بیشتری را برای باروری صبر کنید. به طور مثال، اگر در سن 24 یا 25 سالگی که بهترین سن بارداری است اقدام به بارداری کنید، شش ماه انتظار برای بارداری لازم است ولی اگر در40 سالگی، اقدام به بارداری کنید زمان انتظار شما افزایش پیدا می کند. هر اندازه سن اقدام به بارداری افزایش یابد به همان مقدار شانس شما برای بارداری کمتر می شود.

معایب حاملگی در سنین بالا :

از دیگر معایب بارداری در سن بالا احتمال سقط جنین می باشد. به دلیل اختلالات ژنتیکی و ناهنجاری های کروموزومی جنین 3 ماهه اول بارداری سقط می شود.احتمال اختلالات کروموزومی و سندروم داون در سن بالا بیشتر است. اختلالات ژنتیکی و سندروم داون با آزمایش آمینوسنتز که توسط پزشک انجام می شود قابل تشخیص است.
دیابت بارداری و فشار خون بالای بارداری از عوارض بارداری در سن بالاست. دیابت و فشار خون باعث به خطر افتادن سلامتی مادر و جنین می شود. احتمال بیماری های دوران بارداری در زنان جوانتر کمتر است. سن بالای مادر در بارداری، با بالا رفتن مرگ و نیز جنین مرتبط است. سزارین در مادران با سن بالا بیشتر از مادران جوان است. یکی دیگر از عوارض بارداری در سن بالای مادر دو قلو زایی دو تخمکی در حالت طبیعی روند باروری می باشد. البته به دلیل استفاده از روش های آزمایشگاهی کمک باروری، بارداری چند قلویی هم اتفاق می افتاد. فشار خون بالا و به دنبال آن دفع پروتئین در ادرار نیز باعث می شود زایمان زودتر از موعد طبیعی انجام شود.

چه سنی حامله بشیم ؟
با بالا رفتن سن بارداری، کیفیت تخمک ها کاهش می یابد و این عامل همراه با دیابت و فشار خون بالا، احتمال سقط جنین را بالا می برد. زنان باردار باید تحت نظر پزشک متخصص باشند این امر در زنانی که در سن بالا و یا پایین باردار می شوند، مراجعه منظم و مرتب به پزشک متخصص و بررسی سلامت مادر و جنین از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بارداری در سن بالا احتمال فشار خون و دیابت بارداری را افزایش می دهد و اینکه این بیماری ها بعد از زایمان نیز از بین نرفته و برای مادر به یادگار بماند، محتمل است.
انرژی و حوصله نگهداری و تربیت فرزند در مادران جوان نیز بیشتر از مادران در سن بالاتر است. همانطور که بارداری در سن بالا، با خطرات خاصی برای سلامت مادر و جنین همراه است، بارداری در سن پایین هم بی خطر نیست. یکی از دلایل اینکه سن 24 یا 25 سالگی بهترین و مناسب ترین سن برای بارداری است تخمک گذاری مناسب و بالا بودن قدرت باروری زنان است. از نظر روانی و عاطفی هم به نظر می رسد زنان در این سن به آمادگی کافی برای پذیرش مسئولیت فرزند پروری رسیده باشند. به نظر می رسد سقط جنین، به دنیا آوردن نوزاد با وزن کم و زایمان زودرس، خونریزی در زمان زایمان و بعد از آن و به دنبال آن جمع نشدن رحم از جمله خطرات جدی بارداری در سن پایین است. عارض شدن کم خونی در مادر را هم باید به موارد بالا اضافه کرد.
یک مادر با سن پایین از نظر روانی و عاطفی هنوز آماده پذیرش برای مسئولیتی به این بزرگی نمی باشد. پس همانطور که ملاحظه می کنید، بارداری در سن پایین همانند بارداری در سن بالا پر خطر می باشد.زنان چاق و در عین حال کم تحرک ، بیشتر در معرض خطر هستند. از خطر آمبولی ریه هم نباید به آسانی بگذریم. بارداری در سنین بالاتر از 35 سالگی سلامت جسمانی خوبی را می طلبد. نداشتن اضافه وزن، ورزش کردن به صورت مرتب و منظم و همینطور داشتن تغذیه سالم و مناسب می تواند بارداری خوبی را برای شما رقم بزند. برای آشنایی با علائم بارداری این مقاله را حتما مطالعه کنید.

hesammoazzami13755731
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.