بی بی چک

آشنایی با بی بی چک و انواع ان

تست بارداری با استفاده از بی بی چک:

به دو روش می تواند تست بارداری انجام شود. روش اول و البته خانگی، قبل از رفتن نزد پزشک و انجام آزمایش خون و استفاده از بی بی چک است.بی بی چک را به راحتی می توان از داروخانه تهیه نمود. همه تست های بارداری میزان گنادوتروپین (HCG) که هورمون بارداری است را اندازه گیری می کنند. بی بی چک نوعی تست بارداری است که به صورت تست ادرار است.

چند روز پس از عقب افتادن پریود در ماه بهترین زمان برای استفاده از بی بی چک است. هر زمان که مقدار هورمون hcg به سطح معینی رسیده باشد تست بی بی چک قابل انجام است. اگر این تست زودتر از زمانی که میزان هورمون hcg در ادرار به حد معینی رسیده باشد انجام شود نتیجه ی تست منفی می شود. زمانی که جنین در رحم شروع به رشد می کند مقدار hcg در خون و ادرار افزایش می یابد و هر زمان که میزان آن به 25 واحد برسد آزمایش، بارداری مثبت را نشان می دهد. هرچقدر که میزان hcg در ادرار بالاتر باشد، دو خط T و C بر روی بی بی چک زودتر نمایان می شوند. هرچقدر زمان بیشتری طول بکشد که دو خط T و C بر روی بی بی چک نمایان شوند، بهتر است این تست را چند روز بعد دوباره تکرار کنید.

تست بارداری با استفاده از بی بی چک

نکات مهم در استفاده از baby check:

1 – فقط در زمان انجام تست، پاکت بی بی چک را باز کنید. توجه داشته باشید که نوار بی بی چک یکبار مصرف می باشد.

2 – پاکت کوچکی که رطوبت گیر است همراه با نوار وجود دارد که خاصیت نگهدارندگی دارد. پس از اینکه پاکت را باز کردید آن را دور بیاندازید. توجه داشته باشید که همه انواع بی بی چک های موجود در بازار با هر نوع و برندی هورمون گنادوتروپین یا همان hcg را اندازه گیری می کنند. معمولا توصیه می شود اولین ادرار صبحگاهی که بیشترین میزان هورمون hcg را داراست بر روی بی بی چک تست شود. بعد از گذشت چند دقیقه از تماس ادرار با بی بی چک، نتیجه تست معلوم می شود.

انواع بی بی چک موجود در بازار و روش استفاده از آن ها: 

1 – بی بی چک قطره چکانی : با قطره چکان، چند قطره از ادرار را در محلی که روی بی بی چک مشخص شده است بریزید و چند دقیقه صبر کنید.
2 – بی بی چک نواری: انتهای بی بی چک که با علامت فلش مشخص است را داخل لیوان یکبار مصرفی که حدود یک سانتی متر ادرار کرده اید قرار دهید. چند دقیقه منتظر بمانید.
3 – بی بی چک مستقیم: این نوع از بی بی چک در حین ادرار قابل انجام است. به این صورت که بی بی چک را جلوی ادرار بگیرید و چند دقیقه منتظر بمانید.

با هر مدل بی بی چکی که استفاده نموده اید می توانید نتیجه را به صورت زیر تفسیر کنید:

شما ممکن است با نتایج مختلفی بر روی بی بی چک مواجه شوید. بر روی سطح بی بی چک دو خط وجود دارد. یک خط با حرف c و دیگری با حرف T وجود دارد. در حالت اول اگر دو خط T و G به صورت قرمز پر رنگ نمایان شد نتیجه بارداری مثبت است. در حالت دوم اگر فقط قسمت C در روی بی بی چک قرمز پر رنگ شد، اما قسمت T بی رنگ باشد نتیجه تست منفی است. در حالت سوم قسمت C قرمز پر رنگ و قسمت T قرمز کم رنگ می شود که در اینصورت نتیجه تست مشکوک است. به عبارت دیگر نتیجه تست پنجاه پنجاه است که در اینصورت یا می توانید چند روز صبر کنید و دوباره تست را تکرار کنید و یا اگر عجله دارید آزمایش خون روشی است که میزان اطمینان آن بیشتر است.

انواع بی بی چک

گاهی اوقات نتیجه بی بی چک مثبت می شود ولی بارداری وجود ندارد و به اصطلاح نتیجه تست مثبت کاذب می شود. ممکن است دلایل مختلفی در نتیجه تست مثبت کاذب دخیل باشند. یکی از این دلایل می تواند مشکلات ادراری مانند دفع پروتئین در ادرار باشد. بعضی از کیست های تخمدان هورمون hcG ترشح می کنند. بی بی چک غیر استاندارد هم می تواند نتیجه آزمایش را اشتباه نشان دهد. بعضی از داروهایی که شما برای باروری استفاده می کنید مقدار hcG را در ادرار آن قدر بالا می برند که بدون بارداری نتیجه بی بی چک مثبت می شود. یکی دیگر از دلایلی که باعث می شود بی بی چک مثبت شود و بارداری در کار نباشد تومورهای سرطانی است. اختلالات هیپوفیز هم نتیجه مثبت ماذب را نشان می دهد.

دلایل منفی شدن بی بی چک:

نتیجه بی بی چک به دلایلی منفی می شود. یکی از دلایل آن عدم بارداری شماست. احتمال بعدی زود گرفته شدن تست است. احتمال دارد دیرتر از زمانی که حدس می زدید تخمک گذاری انجام شده باشد. تست نمی تواند سطح هورمون hcG را اندازه گیری کند. اگر بی بی چک نتیجه منفی را به شما نشان داد و شما همچنان پریود نشده اید بعد از گذشت چند روز دوباره تست را تکرار کنید.

تست بارداری با بی بی چک

روش دوم: آزمایش خون بارداری:

روش دیگر تست بارداری اندازه گیری میزان هورمون hcG در جریان خون است. آزمایش خون بسیار حساس و مطمئن تر از بی بی چک است به این صورت که مقدار بسیار کمی از هورمون hcG را هم می تواند اندازه گیری کند. آزمایش خون به صورت معمول 6 تا 8 روز پس از تخمک گذاری قابل تشخیص است و می تواند بارداری را زودتر از بی بی چک، نشان دهد. البته هزینه آزمایش خون از خرید بی بی چک بیشتر است و روال آن به این صورت است که شما باید به پزشک مراجعه کنید و پزشک نیز از آزمایشگاه درخواست گرفتن نمونه خون و آزمایش بارداری را می کند، اگر شما از بارداری خود اطمینان ندارید و برای رفتن به یک سفر می خواهید تصمیم بگیرید و یا نیاز به انجام موردی پزشکی مثل رادیولوژی با اشعه ایکس دارید حتما قبل از انجام این چنین اموری آزمایش خون بارداری را انجام دهید.

اگر به موقع برای انجام تست بارداری چه به صورت آزمایش خون و چه بی بی چک، اقدام کرده اید و نتیجه تست منفی است، ولی هنوز پریود نشده اید به احتمال زیاد بارداری شما منفی است و پریود نشدن شما می تواند نتیجه استرس و ورزش سخت و طولانی و مشکلات تیروئید باشد. اگر پریودتان چند هفته به تاخیر افتاد و نتیجه تست همچنان منفی است به پزشک مراجعه کنید تا دلیل تاخیر پریودتان مشخص شود.

برای آشنایی بیشتر با علائم بارداری میتوانید این مقاله از مجله اینترنتی باوران کالا را مطالعه کنید  همچنین اگر به دنبال خرید اینترنتی لوازم آرایشی بهداشتی هستید میتوانید به وبسایت باوران کالا مراجعه کنید .

hesammoazzami13755731
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.