علت پیری زودرس پوست صورت

علت پیری زودرس پوست صورت

با افزایش سن و روند کند ترمیم پوست ،علائم پیری ظاهر میشوند. این امکان وجود ندارد که مانع این تغییرات شد اما روند پیری به دلایل خاص در برخی از افراد زودتر شروع می شود. پیری پوست دارای نشانه های خاصی است که اگرشخصی با سن کمتر از ۳۵ سال با آن مواجه شود احتمالاً دچار پیری زودرس شده است.

 

تغییرات پیری پوست شامل چه مواردی است ؟

• لکه پوستی یک لکه پررنگ و مسطح بوده و به دلیل طولانی مدت در معرض نور آفتاب بودن به وجود می‌آید .
• نازک شدن پوست دست که به دلیل کاهش پروتئین های ساختاری آخرین لایه مانند کلاژن بوده که باعث میشود پوست دست چروکیده شده و رگ های آن به طور واضح پیدا باشد.
• خشکی پوست به دلیل ناکافی بودن مایعات بدن .
• چین و چروک با شروع سن سی سالگی در پوست ظاهر می شوند چین و چروک به این دلیل است کلاژن های پوست به مرور کم میشود (وظیفه کلاژن : استحکام بخشیدن به پوست میباشد )

عوامل موثر در پیری زودرس پوست :

 

در سنین جوانی،مجموعه‌ای از عوامل در پیری زودرس دخیل هستند که باعث می‌شود نشانه های پیری نسبت به زمانی که انتظارش را داریم زودتر به سراغ پوستمان بیایند. مصرف دخانیات سموم موجود در سیگار باعث می شود که پوست در مقیاس بزرگ تری درمعرض رادیکال ها قرار گیرد و علائمی مانند خشکی، چین و چروک و دیگر نشانه های پیری زودرس در فرد ظاهر شود. نور خورشید مواجهه بیش از حد با نور خورشید باعث می‌شود که کروموزومهای سلولهای پوستی از بین بروند و فرایند ترمیم با کندی اتفاق بیفتد. همین امر سبب ایجاد چین و چروک می شود.

علت پیری زودرس پوست

ژنتیک شرایط نادر ژنتیکی وجود دارد که باعث می‌شود علائم پیری زود تر از همیشه به سراغ فرد بیایند.

عوامل دیگر موثر در پیری زودرس :

1. شیوع سندروم ورنر یک در هر یک میلیون نفر بوده و علایم آن چین و چروک پوست، طاسی و سفید شدن موهاست. افراد ۱۳ تا ۳۰ سال در معرض این سندروم قرار می‌گیرند.
2. سندروم هاچینسون-گیلفورد با شیوع یک درهر ۸ میلیون کودک ، سبب می‌شود که کودک با سرعت کمتری نسبت به حد نرمال رشد کند و اندام لاغری داشته باشد .

اما با وجود  علائم یاد شده فوق تاثیر بسزایی در پدیده پیری زودرس دارند اما سبک زندگی افراد نیز بی تاثیر نیست.محققان به این نتیجه رسیده اند که داشتن الگوی خواب با کیفیت ارتباط مستقیمی با کیفیت پوست صورت دارد.

روش های جلوگیری از پیری زودرس پوست

نقش رژیم غذایی در پیری زودرس پوست :

این رژیم غذایی یکی دیگر از عوامل مربوط به سبک زندگی است. رژیم غذایی غنی از شکر و سایر کربوهیدرات ها می تواند به پوست صورت آسیب برساند. مصرف الکل و کافئین باعث می‌شود که بدن دچار کم آبی شده و این کم آبی به صورت مستقیم باعث ایجاد چین و چروک و خشکی در پوست می شود.استرس و هورمون هایی که به دنبال آن ترشح می شوند، عامل مخرب دیگری ،که جز لاینفک زندگی روزمره است که  باعث ایجاد پاسخ التهابی و تغییر الگوی خواب و در نتیجه باعث پیری زودرس پوست شما میشوند .

استفاده از لوازم ارایشی نامرغوب :

یکی از عواملی که میتواند در پیری زودرس پوست شما موثر باشد استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب میباشد استفاده از لوازم آرایشی نامرغوب علاوه بر اینکه میتواند باعث پیری زودرس پوست شما شود حتی میتواند باعث بروز سرطان های پوستی در شما بشود

hesammoazzami13755731
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *