سالم ترین تنقلات در دوران حاملگی

سالمترین و بهترین تنقلاتی که باید در دوران بارداری آنها را بخورید

رژیم غذایی سالم بخش مهمی از یک شیوه زندگی سالم است که باید در هر ‌برهه از زندگی ما رعایت شود. پیروی از یک رژیم غذایی سالم و استفاده ازسالم ترین تنقلات در دوران بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار است، زیرا این تنقلات قرار است به رشد و تکامل کودک شما کمک کنند. در دوران بارداری زنان باردار باید روزانه از غذاهای متنوع استفاده کنند تا بتوانند نیازهای تغذیه‌ای خود و نوزادشان را به میزان متعادلی برآورده سازند.

سالم ترین تنقلات دوران بارداری غذاهایی هستند که مقدار کمی از آنها می‌تواند مقدار زیادی مواد مغذی برای بدن فراهم کند. پزشکان توصیه می‌کنند که در این دوران حساس، مادران تنقلاتی را که حاوی مواد مغذی مفید نیستند و برای حفظ سلامت دوران بارداری خطرناکند را کنار بگذارند.زن باردار علاوه بر نیاز طبیعی خود به کالری در روز باید حدود 300 کالری اضافی نیز مصرف کند. همچنینی یک زن باردار باید با پیروی از رژیم متعادلی که حاوی پروتئین، سبزیجات، میوه‌ها و غلات است بپردازد و سعی کند مصرف چربی‌ها و شیرینی‌جات را کاهش دهد. حال اگر مایل به کسب اطلاعات در خصوص سالم ترین تنقلات دوران بارداری هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم که این مقاله را تا انتها مطالعه کنید.

معرفی سالم ترین تنقلات در دوران بارداری

معرفی سالم ترین تنقلات در دوران بارداری

به طور کلی بهتر است تا ‌نه تنها در دوران ‌بارداری بلکه در تمامی برهه‌های زندگی خود از یک رژیم غذایی سالم تبعیت کنیم، اما به هر حال پیروی از یک رژیم غذایی سالم در دوران بارداری اهمیتی صد برابر دارد. اگر در ماه‌های آخر دوران بارداری خود به سر می‌برید فکر نکنید که دیگر برای پیروی از یک رژیم غذایی سالم دیر شده است. باید بدانید که استفاده از تنقلات سالم در دوران بارداری و تنها برای رشد و پرورش هرچه بهتر کودک مفید است بلکه سبب تسهیل روند زایمان نیز می‌گردد. شما با استفاده از رژیم غذایی سالم در این دوران خاص می‌توانید احساس سلامتی کنید و به روند زایمان خود تسهیل بخشید. در ادامه این بخش قصد کردیم تا به معرفی مفید ترین غذاها و سالم ترین تنقلات دوران بارداری برای شما دوستان بپردازیم:

غذاهای غنی از کربوهیدرات در دوران بارداری

غذاهای کربوهیدراتی منبع مهمی از انرژی، فیبر و برخی دیگر از ویتامین‌ها هستند. هنگامی که شما این قبلی غذاها و تنقلات را مصرف می کنید بدون مصرف کالری زیاد باعث شوید بدنتان احساس سیری کند. به طور کلی غذاهای غنی از کربوهیدرات باید بیش از یک سوم وعده‌های روزانه شما زنان باردار را تشکیل دهند. از غذاهای غنی از کربوهیدرات که روزانه بیشتر با آنها سرو کار داریم عبارتند از: نان، سیب زمینی، برنج، غلات صبحانه، ماکارونی، نودل، ذرت، ارزن، جو دوسر و … .

مصرف سبزیجات در دوران بارداری

استفاده از سبزیجات در دوران بارداری

اکثر سبزیجات‌ها منبع غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند که اگر به مقدار کافی مصرف شوند سبب عملکرد طبیعی‌تر بدن شما می‌گردند. غذاهای سبزیجاتی حاوی آهن، پتاسیم، ویتامین A و ویتامین C هستند؛ بنابراین مهم است که رژیم غذایی روزانه یک زن باردار شامل انواع سبزیجات تازه باشد مانند: کلم بروکلی، هویج، سیب زمینی شیرین، کلم، گوجه فرنگی، فلفل سبز شیرین، کدو، کلم بروکسل به علاوه سایر سبزیجاتی که باید برای رعایت تنوع در رژیم غذایی خود بگنجانیم.

خوردن میوه برای مادران باردار

میوه‌ها منبع غذایی ارزشمند و کم کالری هستند که حاوی انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشند. برای مثال زردآلو، آلو، طالبی، انبه، توت فرنگی و خربزه حاوی مقدار زیادی ویتامین A هستند و ویتامین C هستند.
در مورد خواص تنقلاتی همچون میوه‌های خشک در دوران بارداری نیز باید بگوییم که آنها حاوی مقدار زیادی کالری، فیبر و انوع ویتامین‌ها و مواد معدنی هستند.
در اصل میوه‌های خشک حاوی همان مواد مغذی موجود در میوه های تازه‌اند، اما ممکن است در حجم مواد مغذی که در خود جای داده‌اند اندکی متفاوت باشند. این امر نیز به دلیل از دست دادن آب میوه‌ها در طی فرایند خشک شدن است. به عنوان مثال خرما حاوی مقدار زیادی فیبر، آهن، پتاسیم و سایر ترکیبات گیاهی است.
اگرچه میوه‌های خشک یک منبع تغذیه‌ای و تنقلاتی مناسب برای دوران بارداری هستند و به افزایش دریافت مواد مغذی و کالری مورد نیاز بدن مادران کمک کنند. با این حال خوردن بیش از یک وعده از آنها در روز به مادران توصیه نمی‌شود.

مصرف لبنبات در دوران حاملگی

محصولات لبنی در دوران حاملگی  

محصولات لبنی شامل شیر، ماست و پنیر می‌شود و جزء غذاهای مهم در دوران بارداری هستند. دلیل اهمیت محصولات لبنی این است که حاوی مقدار زیادی کلسیم و مواد مغذی مورد نیاز برای کودک می‌باشند. پزشکان توصیه می‌کنند که تا حد امکان از انواع کم چرب آن‌ها استفاده کنید و همچنینی از مصرف غذاهای تهیه شده از شیر غیر پاستوریزه نیز مانند پنیر بز و پنیرهایی که با استفاده از قارچ تهیه می‌شوند خودداری کنید.

غذای غنی از پروتئین برای مادران باردار

پروتئین بر رشد بافت‌های جنین از جمله مغز تأثیر مثبتی می‌گذارد و همچنینی به روند رشد بافت‌های سینه و رحم در مادر در دوران بارداری نیز کمک می‌کند.
پروتئین نقش مهمی در افزایش حجم خون مادر در دوران بارداری دارد. معروفترین نمونه‌هایی غذایی که منبعی غنی از پرئتئیین هستند عبارتند از مرغ، گوشت گاو و گوسفند، غذاهای دریایی مثل ماهی پخته، آجیل و توفو.

نتیجه گیری

با توجه به اهمیت مسئله تغذیه و استفاده از تنقلات سالم در دوران بارداری ما سعی کردیم تا در این مقاله به توضیح سالمترین مواد غذایی که باید آنها را در رژیم غذایی خود بگنجانید بپردازیم. امیدواریم مطالب ارائه شده در این مقاله مورد توجه و علاقه شما دوستان قرار گیرند.

hesammoazzami
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.