آشنایی با سرطان پستان

سرطان پستان

سرطان پستان چیست؟

برای بررسی هر ناهنجاری در ارگان های بدن لازم است که ساختار و عملکرد طبیعی آن را بشناسیم. بنابراین در ادامه به این مطلب خواهیم پرداخت که سرطان  پستان چگونه در اشخاص شکل میگیرد . یکی از نکات قابل توجه در رابطه با این  مسئله در بدن این است که در بدو تولد در بدن ما حضور ندارد.

در ابتدا فقط دو بخش از سیستم کلی پستان در اشخاص وجود دارد :نوک پستان و تعداد زیادی سلول بنیادی که در نهایت پتانسیل تبدیل شدن به مجاری پستانی را دارند. زمانی که یک دوشیزه جوان وارد سن بلوغ می شود نوک پستان ها شروع به رشد کرده و کلیت پستان تشکیل می شود. در صورتی که زن باردار باشد ،پستان به مرحله جدیدی از فعالیت خود وارد می‌شوند مرحله‌ای که شیر از مواد غذایی خون تشکیل می شود.

کودک برای ادامه حیات خود و گوارش مواد غذایی،نیازمند باکتری های مفیدی است که حین تغذیه از شیر مادر این باکتری ها را دریافت می کند. هنگامی که دوره شیردهی یک نوزاد به پایان برسد مجاری ، از شیر پاک شده و بدن خود را برای تولد نوزاد بعدی آماده می کند.

آشنایی با سرطان پستان

سرطان پستان چگونه شکل میگیرد ؟

سلول های پستان همانند دیگر سلول های بدن ما تقسیم می شوند و نسخه های شبیه خودشان را تولید می کنند تا عملکرد پستان ، تداوم داشته باشد.

این تقسیم تا کجا ادامه پیدا میکند؟

سرطان پستان آیا از یک چرخه قانونمند پیروی می کند؟ پاسخ این است که در چرخه تقسیم سلولی، دو ایست بازرسی مهم وجود دارد که در صورتی که در هر بخش از چرخه تقسیم اختلال ایجاد شده باشد اجازه ورود به مرحله بعد را نمی دهد و سلول را وادار می‌کند که این اشتباه به وجود آمده را تصحیح کند. اما زمانی که این مراکز کنترل دچار مشکل شوند، دیگر نظارتی بر چرخه تقسیم سلولی نداشته و سلول بی رویه و با وجود جهش ، اصلاح نشده و شروع به تقسیم می‌کنند.

سرطان پستان چگونه شکل میگیرد

دستور این تقسیم بی رویه توسط پروتئین هایی که در سلول وجود دارند، داده میشود و سلول به جای فقط دو نسخه از خود، بیش از ۶۰ نسخه از خود را تولید می کند. سلول های بدن انسان دارای ویژگی خودکشی هستند بله درست متوجه شدید. زمانی که در هر یک از سلول‌های بدن ما اختلالی از جمله جهش در ساختمان کروموزومی ایجاد شود، سلول ها توانایی این را دارند که خود را از بین ببرند و چرخه ناقص تقسیم سلولی را متوقف کنند. در صورتی که عملکرد این قابلیت در سلول ها کاهش پیدا کند ، سلول هایی که دچار نقص شده اند کماکان به زندگی خود ادامه می‌دهند و این مضاف بر جهش ها ، به ایجاد توده های سرطانی کمک می کند. سوال که مطرح می‌شود این است که آیا هر جهشی منجر به سرطان میشود؟ پاسخ این است که خیر. در طول زندگی ما سلول های زیادی دچار جهش میشوند اما از آنجایی که سیستم ایمنی بدن و خون در مجاورت این سلول ها قرار دارند می‌توانند در صورت عملکرد درست این سلول ها را از بین ببرند.

hesammoazzami13755731
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *