بهداشت زنان در دوره قاعدگی چیست؟

بهداشت زنان در دوره قاعدگی چیست؟

یکی از نشانه های بلوغ و رسیدن به بلوغ در دختران، شروع قاعدگی در آنها می باشد. سیکل پریود و قاعدگی سلامت دستگاه تناسلی بانوان را نشان می دهد. عادت ماهیانه در بانوان نشانه آمادگی رحم آنها برای بارداری می باشد. خونریزی ناشی از قاعدگی در واقع، همان ریزش دیواره داخلی رحم در نتیجه عدم بارداری است. بعد از پایان یک سیکل از قاعدگی دوباره پوشش دیواره داخلی رحم ایجاد می شود.  در ادامه این مقاله با شما بیشتر در خصوص بهداشت زنان در دوره قاعدگی صحبت خواهیم کرد 

“برای دریافت جدیدترین مقات علائم بارداری میتوانید به بخش مجله اینترنتی مراجعه نمایید ”

اهمیت بهداشت زنان در دوره قاعدگی

اهمیت بهداشت زنان در دوره قاعدگی

بهداشت فردی در دوره قاعدگی برای جلوگیری از انواع عفونت ها بسیار پر اهمیت می باشد. در طول چند روز قاعدگی بعد از کثیف شدن نوار بهداشتی به سرعت درصدد تعویض آن باشید. اگر نوار بهداشتی کثیف شده را دیر تعویض کنید به دلیل مرطوب بودن پد بهداشتی، امکان رشد و تکثیر باکتری ها و در نتیجه عفونت فراهم می شود. در دوران پریود، دهانه رحم باز می شود و این مسئله لزوم توجه به بهداشت را در این زمان آشکار می کند.

رعایت نکردن بهداشت در دوران قاعدگی باعث رشد میکروبها و باکتری ها احتمالا می شود و عوارضی مثل نازایی را هم به دنبال دارد. بهتر است هرچند وقت یکبار به پزشک متخصص زنان مراجعه کنید تا از سلامت رحم و دستگاه تناسلی خود مطمئن شوید. احتمال دارد در دوران عادت ماهیانه از بوی ناخوشایند قاعدگی رنج ببرید. اگر مطمئن هستید که به موقع پد بهداشتی و لباس زیر خود را تعویض می کنید و ناحیه تناسلی را با آب ولرم شستشو می کنید و از لحاظ رعایت بهداشت خیالتان راحت است، پس مسئله را جدی بگیرید و به پزشک مراجعه کنید تا در صورت بروز عفونت تحت درمان قرار بگیرید.

نکاتی درباره چگونگی رعایت بهداشت در قاعدگی

نکاتی درباره چگونگی رعایت بهداشت در قاعدگی

بیماری های مقاربتی که به وسیله تماس جنسی ایجاد می شود هم علایمی شبیه عفونت دارند. ممکن است سرطان ناحیه تناسلی هم باعث عفونت شدید آن ناحیه شود که بهترین راه، مراجعه به پزشک متخصص می باشد که پزشک، همه این احتمالات را بررسی می کند. داشتن این گونه نشانه ها در دوران پریودی در زنانی که دچار دیابت هستند هم ممکن است وجود داشته باشد. مصرف آنتی بیوتیک در دوران قاعدگی هم احتمال ایجاد بوی شدید در ناحیه تناسلی می شود.

بهتر است از آب ولرم برای شستشوی واژن استفاده شود. استفاده از صابون های کاملا بهداشتی در شستشوی واژن توصیه می شود. البته دقت کنید که صابون و هر شوینده دیگری داخل واژن نشود و فقط اطراف آن را بشویید. بعد از شستن ناحیه تناسلی، بیرون واژن را به آرامی و با دستمال بهداشتی و تمیز خشک کنید.

در صورت امکان از نوار بهداشتی های معطر استفاده نکنید و در صورت استفاده از آنها و حساسیت به آنها در صورت سوزش از مصرف آنها بپرهیزید زیرا سوزش، مقدمه ای برای عفونت می باشد و یکی از علائم عفونت هم بوی ناخوشایند ناحیه تناسلی می باشد.

سعی کنید در طول دوران عادت ماهیانه از شورت های نخی و پنبه ای استفاده کنید. از استفاده کردن لباس های زیر پلاستیکی خودداری کنید. شورت های پلاستیکی به دلیل گرم بودن ، درجه حرارت بدن را بالا می برد و باعث تعریق در آن ناحیه می شود. در ضمن جریان هوا به راحتی قابل عبور از آن نیست و در نتیجه باعث بوی ناخوشایند می شود. در صورتی که شورت های نخی و پنبه ای به دلیل عبور راحت هوا از آن باعث می شود حرارت بدن، در اعتدال نگه داشته شود و شرایط رشد باکتری ها و عفونت را در کنار رعایت سایر نکات بهداشتی کمتر می کند.

تعویض لباس زیر همانند نوار بهداشتی لازم و ضروری می باشد .

سن قاعدگی به چه عواملی بستگی دارد؟

دوره قاعدگی برای بعضی از دختران و زنان دردناک و برای برخی دیگر راحت تر می باشد. این مسئله می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. دخترانی که در کودکی مصرف گوشت در رژیم غذایی آنها بیشتر استفاده شده نسبت به دخترانی که کمتر گوشت خورده اند احتمال زودتر پریود شدن در دوره بلوغ آنها بیشتر است. تغذیه در سن شروع بلوغ و قاعدگی بسیار اهمیت دارد به طوری که همه ما در اطراف خود می بینیم که سن بلوغ و در تیجه سن شروع قاعدگی در دختران بسیار پایین تر از حتی یک یا دو دهه پیش است.

چاقی و کم تحرکی و تغذیه ناسالم در دختران باعث پایین آمدن سن قاعدگی شده است به طوریکه قاعدگی در دختران دارای جثه بزرگ تر زودتر از سایر دختران است.  استحمام در دوران پریود ضروری است و به تمیزی بیشتر بدن و احساس خوشایند کمک می کند. استحمام باید به شکل ایستاده باشد. در موقع شستشوی واژن دقت کنید که اول واژن را بشویید و به اصطلاح از جلو به سمت عقب شسته شود در غیر صورت، احتمال آلودگی و عفونت از مقعد به واژن وجود دارد.

با رعایت این نکات دوران قاعدگی آسانی داشته باشید

با رعایت این نکات دوران قاعدگی آسانی داشته باشید

بسیاری از بانوان قاعدگی را همراه با درد تجربه می کنند. علت درد در عادت ماهیانه انقباض عضلات است. بنابراین گذاشتن کیسه آب گرم و همچنین حوله گرم در ناحیه شکم و رحم و پاها در کاهش درد موثر است. سعی کنید در این دوران به میزان کافی استراحت کنید. استفاده از نمک و کافئین و شکر و قند را به حداقل برسانید.

نزدیک تاریخ پریودتان در صورتی که به بیرون از منزل می روید حتما نوار بهداشتی همراه خود داشته باشید. سعی کنید از استرس و عصبانیت در این ایام بپرهیزید. زیرا به دلیل ترشح موادی در بدن و در نتیجه انقباض عضلانی باعث افزایش درد می شود.

در زمان های گذشته، به زنان و دختران توصیه می شد که در دوران قاعدگی استحمام نکنند ولی امروزه استحمام در این دوران بسیار ضروری است. در گذشته به دلیل اینکه در اکثر منازل حمام شخصی وجود نداشت و افراد به حمام عمومی که تعداد زیادی از آن استفاده می کردند، می رفتند و معمولا هم مدت زیادی در این حمام ها بودند و ناگزیر به نشستن در کف حمام بودند و در گذشته دورتر که خزینه بود و همه افراد با هر شرایطی و هر سن و سالی و همه سطح بهداشتی به صورت مشترک از آن استفاده می کردند و احتمال آلودگی و عفونت در آنجا بسیار بالا بود. ولی امروزه که همه از حمام شخصی در منزل خود استفاده می کنند استحمام نه تنها بی ضرر بوده بلکه واجب و لازم است. حمام کردن باعث آرامش جسم و روح می شود و همچنین در کاهش دردهای پریود هم موثر است. البته توجه کنید که استحمام با آب گرم انجام شود و از استحمام با آب سرد بپرهیزید.

ورزش کردن منظم قبل از زمان پریود باعث کاهش دردهای قاعدگی می شود. ورزش کردن سبک در این دوران توصیه می شود. از دلایل درد قاعدگی و انقباض عضلات، لخته خون در رحم و دفع آن است. برای رقیق شدن خون و دفع راحت با حداقل درد، ورزش کردن خصوصا یوگا بسیار موثر است.

برای خرید اینترنتی لوازم آرایشی بهداشتی میتوانید به فروشگاه اینترنتی باوران کالا مراجعه نمایید و لوازم آرایشی بهداشتی مورد نیاز خود را خریداری نمایید

hesammoazzami
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.